Konserwacja

Czysty i nasmarowany łańcuch

Czysty i nasmarowany łańcuch

Czyszczenie i smarowanie łańcucha to bardzo proste czynności, ale mają zasadnicze znaczenie dla prawidłowego utrzymania roweru i są bardzo ważne, abyś mógł w pełni wykorzystać moc, jaką wkładasz w pedały. W tym tekście omówimy najważniejsze czynności związane z czyszczeniem i smarowaniem łańcucha.

Krok 1. Odtłuszczanie i czyszczenie

Łańcuch ma tendencję do gromadzenia dużej ilości cząsteczek brudu, które przywierają do smaru, który stosujemy na nim regularnie. Powoduje to powstawanie substancji o konsystencji pasty, mniej lub bardziej ciemnej, zwanej smarem, który w nadmiarze zmniejsza płynność i wydajność układu napędowego. Przed ponownym nasmarowaniem łańcucha należy usunąć smar przylegający do zanieczyszczeń, które w efekcie niszczą elementy stykowe przekładni. W tym celu należy użyć substancji odtłuszczającej, nanieść ją na łańcuch i pozwolić jej wniknąć i działać przez kilka minut. Po 3 lub 4 minutach można wyczyścić łańcuch. Można to zrobić za pomocą wody pod ciśnieniem w odległości nie mniejszej niż 40 cm od łańcucha lub za pomocą wilgotnej szczotki i gorącej wody, co ułatwi usunięcie brudu. Kiedy łańcuch jest już wolny od zanieczyszczeń, czas wysuszyć go szmatką.

9 najczęstszych błędów podczas naszych wycieczek rowerowych

Krok 2. Smarowanie

Gdy łańcuch jest czysty i wolny od wilgoci, nanieść smar na stronę, która styka się z zębami kół łańcuchowych i tarczy, a nie na drugą stronę. Nie jest konieczne ani zalecane, aby łańcuch ociekał smarem. Jeśli jest to gęsty smar, wystarczy jedna kropla na jedno ogniwo.

Krok 3. Toczenie

Aby smar w łańcuchu mógł przeniknąć przez cały układ napędowy, należy obracać pedałami podczas obsługi przerzutek, tak aby łańcuch przeszedł przez wszystkie zębatki i tarcze. W ten sposób wszystko będzie doskonale nasmarowane.