Akcesoria

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku rowerowego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku rowerowego?

1. Konstrukcja kasku

Zdecydowana większość kasków, głównie górskich i drogowych, wykonywana jest metodą zwaną in-mould. Proces ten polega na łączeniu skorupy kasku z wewnętrzną wyściółką bez użycia kleju, co pomaga uczynić kaski lekkimi i mocnymi.

Funkcją skorupy, zwykle wykonanej z tworzywa sztucznego, jest przytrzymanie kawałków wkładki razem w przypadku jej pęknięcia podczas uderzenia. Zapewnia również ochronę przed przebiciem i pomaga kaskowi ślizgać się po drodze podczas upadku. Z kolei wkładka, wykonana najczęściej ze styropianu, ma za zadanie rozpraszać energię uderzenia.

Dodatkowo dobry kask zawiera trzeci element wewnątrz kasku zaprojektowany tak, aby spowalniać rotację mózgu. Obecnie istnieją dwa systemy stosowane przez najlepsze marki. Pierwszym z nich jest MIPS (Multi-directional Impact Protection System). Drugi to Wavecel stosowany w kaskach Bontragera.

2. Główne cechy kasku

  • Wentylacja – wentylacja pomaga utrzymać głowę w chłodzie, umożliwiając cyrkulację powietrza podczas ruchu. Szukając kasku rowerowego należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe i wybrać taki kask, który ma odpowiednią wentylację.
  • Regulowane paski – szukając kasku upewnij się, że paski można łatwo regulować, a klamra jest łatwa do zapięcia i odpięcia.
  • Przyłbica – nie wszystkie kaski mają przyłbicę, a niektóre dają możliwość jej zakładania i zdejmowania w zależności od preferencji. Niektórzy wolą trochę ochrony przed słońcem.

3. Właściwy rozmiar kasku

Jazda na rowerze to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu, jednak dla optymalnego komfortu i bezpieczeństwa należy znaleźć kask w odpowiednim rozmiarze. Aby określić swój rozmiar kasku możesz zmierzyć obwód głowy za pomocą taśmy mierniczej. Alternatywnie, możesz użyć kawałka sznurka lub wstążki, aby uzyskać obwód głowy i zmierzyć go za pomocą linijki. Ten pomiar da Ci dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia przymierzania różnych kasków.

4. Właściwe dopasowanie kasku rowerowego

Ważną rzeczą podczas przymierzania kasku jest to, aby wygodnie przylegał do głowy i nie bujał się z boku na bok. W zależności od modelu, możesz go nieco wyregulować za pomocą różnych wkładek (dołączonych do kasku) lub za pomocą jego systemu regulacji (w bardziej zaawansowanych modelach).

Kolejnym ważnym punktem jest upewnienie się, że kask znajduje się na odpowiedniej wysokości, około 2 palce nad brwiami. Ważne jest, aby zachować dobrą widoczność i chronić czoło podczas upadku.