Rowery

Wskazówki dotyczące nauki jazdy na rowerze dla dzieci

Wskazówki dotyczące nauki jazdy na rowerze dla dzieci

Rower dostosowany do rozmiaru dziecka

Przede wszystkim istotne jest, aby rower, na którym dziecko będzie uczyć się jeździć, był lekki i dostosowany do jego rozmiarów. Siedzisko i kierownica powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, tak aby ramiona były lekko zgięte, a stopy w pełni oparte na pedałach. Najlepiej przy zakupie roweru zabrać ze sobą dziecko, aby mogło go wypróbować i wybrać ten rower, na którym czuje się najlepiej.

Zapoznanie się z elementami składającymi się na rower

Przed rozpoczęciem jazdy na rowerze ważne jest, aby dziecko zapoznało się z nim i jego elementami, ucząc się podstawowych aspektów, takich jak działanie hamulców, pedałowanie do przodu (na początku często zdarza się, że dziecko pedałuje do tyłu, gdyż pedałowanie do przodu wymaga większego wysiłku fizycznego), jak i gdzie poruszać kierownicą czy jak dzwonić dzwonkiem, aby ostrzec innych. Muszą też wiedzieć, że kiedy już znajdą się na rowerze, muszą zawsze patrzeć prosto przed siebie i utrzymywać wyprostowaną lub lekko pochyloną do przodu postawę ciała, aby nie stracić równowagi.

Elementy ochronne

Niezbędne jest stosowanie kasku odpowiedniego do rozmiaru dziecka, a także innych elementów ochronnych, takich jak ochraniacze na łokcie, nadgarstki i kolana. Tego typu elementy będą amortyzować uderzenia przy pierwszych upadkach, aczkolwiek wraz z nabieraniem przez dziecko pewności siebie możemy je usunąć, jeśli uznamy to za konieczne.

Nauka jazdy na płaskim terenie

Do nauki jazdy na rowerze należy wybrać miejsce płaskie, bez wybojów i nierówności terenu oraz przeszkód do pokonania. Ponadto lepiej jest wybrać asfalt niż piasek, ponieważ koła będą miały lepszą przyczepność i nie będą się ślizgać.

Jazda na rowerze to świetna zabawa dla całej rodziny, która zapewnia dzieciom wiele korzyści, takich jak poprawa koordynacji, orientacji przestrzennej, wytrzymałości fizycznej i wzmocnienie mięśni.

Ogranicz zastosowanie kółeczek

Jeśli chodzi o jazdę na rowerze, dodatkowe kółeczka są gwarancją równowagi i bezpieczeństwa, a dzieci będą czuły się w nich bardziej komfortowo. Powinniśmy jednak starać się ich unikać, jeśli to możliwe, a jeśli nie, to korzystać z nich w bardzo ograniczonym zakresie, bo gdy przyzwyczają się do pedałowania z pomocą kółek, proces nauki jest opóźniony.

Sztuczką, która często się sprawdza, jest założenie kółek treningowych, podczas gdy dziecko oswaja się z rowerem i uczy się techniki pedałowania. Następnie zdejmij jedno z kółek i pozwól dziecku oprzeć się na drugim, ucząc je jednocześnie wprowadzania roweru w ruch, co na początku jest jedną z najtrudniejszych rzeczy. Gdy dziecko opanuje już ten pierwszy krok, usuń drugie kółko, aby nie miało czasu na przyzwyczajenie się do tego pomocniczego elementu. Kiedy dziecko już się nauczy jazdy na rowerze, możecie w rodzinnym gronie wyruszyć na wycieczkę. Dowiedz się dlaczego warto: https://www.ploteczkowo.pl/wycieczki-rowerowe-hobby-dla-calej-rodziny