Rowery

Środki bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze

Środki bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze

Większość dróg jest przeznaczona dla samochodów. Jeśli chcesz podróżować na rowerze, warto podjąć pewne środki bezpieczeństwa, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Jedź rowerem w tym samym kierunku co samochody.

Zaleca się zjeżdżanie na pobocze tylko w razie potrzeby. Gdy z przodu lub z tyłu nadjeżdża ciężarówka, lub autobus, a jednocześnie przejeżdża inny pojazd, zaleca się zjechać na pobocze, aby uniknąć zbyt bliskiego wyprzedzenia i utraty równowagi na rowerze. Sytuacja ta może prowadzić do potrącenia rowerzysty, lub rowerzystki.

Jeśli obok znajduje się utwardzone pobocze lub ścieżka rowerowa, jedź po nich.

W niektórych krajach drogi są przystosowane do jazdy po utwardzonym poboczu lub ścieżce rowerowej; jest to znacznie spokojniejsza i bezpieczniejsza opcja.

Noś kask.

Wiemy, że czasami może to być trochę niewygodne, ale jest to naprawdę konieczny środek bezpieczeństwa.

Użyj lusterka wstecznego.

Jest to bardzo przydatne, ponieważ pozwala na sprawdzenie ruchu za Tobą.

Załóż odblaskową kamizelkę.

Szczególnie na ruchliwych drogach lub w warunkach ograniczonej widoczności – w deszczowe dni, przy silnej mgle lub przy słabym oświetleniu.

Używaj świateł.

Można kupić światła zarówno dla kasków jak i dla rowerów. Zaleca się ich stosowanie w bardzo pochmurne lub mgliste dni i oczywiście w nocy. Czerwone światło z tyłu i białe z przodu.

Unikaj ruchliwych dróg.

Czasami nie ma innej opcji, ale jeśli można tego uniknąć, jest to bardzo zalecane. Ruchliwe drogi są zazwyczaj niebezpieczne – z wyjątkiem sytuacji, gdy jest dobre pobocze.

Przejście przez ruchliwe mosty na ścieżce dla pieszych.

Wiele mostów nie ma wystarczająco dużo miejsca dla samochodów i rowerów. Jeśli są one ruchliwe – i długie – najlepiej jest je omijać i przechodzić przez nie na chodniku.

Podczas zjazdu z góry należy zwolnić.

Niektóre drogi mają bardzo strome zjazdy, a rower może osiągać duże prędkości – 60 lub 70 km/h-. Zalecane jest hamowanie, aby uniknąć osiągania tak dużych prędkości, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne.

Hamowanie oba hamulcami

Jeśli jedziesz z dużą prędkością i hamujesz tylko jednym hamulcem – zwłaszcza przednim – możesz zablokować koło i polecieć przez kierownicę do przodu. Zaleca się hamowanie obydwoma hamulcami, szczególnie tylnym – tym znajdującym się po prawej stronie kierownicy.

Nie należy używać słuchawek.

Jeśli chcesz posłuchać muzyki, lepiej jest to zrobić to za pomocą zewnętrznego głośnika, a nie słuchawek, ponieważ może to Cię rozpraszać i sprawić, że nie usłyszysz pojazdów za sobą.