Czas wolny

Wakacje na rowerze – co warto wiedzieć?

Wakacje na rowerze – co warto wiedzieć?

Kondycja fizyczna

Przed rozpoczęciem urlopu warto wziąć pod uwagę, że wycieczka rowerowa nie musi wiązać się z dużymi prędkościami czy wieloma kilometrami, pamiętajmy, że to urlop i chodzi o to, by dobrze się bawić.

Jazda na rowerze jest ćwiczeniem o niskim wpływie na organizm – a przynajmniej ja tak to widzę, bo nie startuję w zawodach – i każdy, kto ma zdrowie, pewien poziom sprawności i determinację, może pokonywać dystanse, które w innym przypadku byłyby niemożliwe.

Na wycieczce rowerowej to Ty ustalasz wytyczne, kilometry, co chcesz robić, a czego nie, ale przede wszystkim czas, w jakim chcesz jechać. Poznaj siebie, nie zmuszaj się, nie próbuj dokonywać wyczynów, poświęć czas potrzebny na pokonanie zaplanowanych kilometrów.

Rower na wycieczkę

Chociaż nie jest konieczne posiadanie drogiego lub specjalnego roweru do wycieczek rowerowych, łatwiejsze i bardziej użyteczne będzie korzystanie z takiego, który ma biegi, oraz oczywiście twój rower musi być w doskonałym stanie mechanicznym. Wskazane jest, abyś zainstalował bagażniki, a najlepiej używał sakw – a nie plecaka do przewożenia bagażu – pomogą Ci one przewieźć sprzęt bez konieczności jego noszenia na plecach, co znacznie ułatwi Ci sprawę. Siedzenie jest również bardzo ważną częścią, musi być wygodne, ponieważ będziesz spędzać na nim wiele godzin.

Przygotuj trasę i podróż

Jeśli chodzi o logistykę, powinieneś przygotować swoją podróż z wyprzedzeniem, nigdy nie zaszkodzi sprawdzić trasy i mapy, aby poznać drogi, po których będziesz jeździć i poznać odpowiednie miejsca na nocleg, chociaż daj sobie swobodę zmiany trasy, gdy bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek to nakazują. Daj znać członkowi rodziny, dokąd się wybierasz i często zdawaj relacje. Sprawdź, piękne trasy rowerowe nad Bałtykiem: https://www.dziwnow24.pl/trasa-rowerowa-nad-baltykiem-jak-nie-nudzic-sie-w-wakacje-nad-morzem

Warto również skontaktować się z grupami rowerzystów i podróżników rowerowych w regionie, który odwiedzasz. Będą oni mogli doradzić Ci, gdzie spać, gdzie jeść, niezawodne warsztaty naprawcze i wiele innych aspektów, które pomogą uczynić Twoją podróż idealnym urlopem.

Preferuj pokonywanie trasy w świetle dziennym i robienie odpowiednich przerw na odpoczynek. Nie pakuj dodatkowego sprzętu ani ubrań: ważne będzie ubieranie się warstwowo, tak aby w miarę ocieplenia można było zdejmować ubrania. Dlatego nie trzeba brać aż tylu ubrań, a raczej umieć łączyć poszczególne warstwy.