Akcesoria

Jak wybrać profesjonalną odzież do kolarstwa?

Jak wybrać profesjonalną odzież do kolarstwa?

Możemy mieć najlepszy rower na świecie, najbezpieczniejszy kask lub wspaniałe okulary przeciwsłoneczne, ale to co może zrobić wielką różnicę w komforcie i uczuciu chłodu pod słońcem to ubrania, które nosimy.

Aby dobrać idealny sprzęt musimy wziąć pod uwagę czas trwania aktywności fizycznej, ukształtowanie terenu i pogodę. Najważniejszymi elementami ubioru są koszulka kolarska i spodenki kolarskie, choć istnieją również inne elementy ubioru, które pomogą nam uprawiać sport w bezpieczniejszy i bardziej komfortowy sposób.

Na wstępie trzeba jasno powiedzieć, że należy unikać odzieży bawełnianej, gdyż staje się ona przesiąknięta potem, przez co ubrania są cięższe niż wskazane, a także nie mają odpowiedniej oddychalności. Przesiąknięta potem odzież jest niewygodna i nieprzyjemna, ponieważ przykleja się do ciała, a co ważniejsze, może przyspieszyć odwodnienie, zmniejszając tym samym wydajność.

Zawsze noś odzież kolarską z wysokiej jakości tkanin technicznych, które charakteryzują się wysoką oddychalnością. Jakość tkaniny robi dużą różnicę dla komfortu odzieży i różnicy w cenie w porównaniu do tańszej, ale wątpliwej jakości odzieży. Musimy być świadomi, że podróbki odzieży kolarskiej często wykonane są z materiałów złej jakości, które nie przepuszczają powietrza i powodują alergie skórne.

Tylne kieszenie: w lecie ważne jest, aby nawadniać się poprzez picie wody lub innych napojów izotonicznych. Dobrze jest też dodać sobie energii batonikami energetycznymi, orzechami lub owocami. Dlatego też zaleca się, aby koszulka posiadała tylne kieszenie (z zamkiem błyskawicznym lub bez) do przenoszenia tych niezbędnych przedmiotów.

Używaj odzieży z materiałów zapobiegających otarciom i z płaskimi szwami, aby uniknąć otarć zarówno na koszulce, jak i na spodenkach. Ta mieszanka otarć i potu może powodować duży dyskomfort. Z drugiej strony, anatomiczny kształt elementu pomaga również uniknąć dyskomfortu i urazów skóry.

Bardzo zalecane jest używanie koszulek z hipoalergicznym wykończeniem gumy silikonowej w pasie; idealne dla rowerzystów o wrażliwej skórze, pozwalające odzieży pozostać w idealnym położeniu na ciele. Zapobiega również ślizganiu się odzieży na innych tkaninach lub na własnej skórze.

Rękaw z lycry na koszulce: nie jest niezbędny, ale zalecany. Rękaw wykonany w całości z lycry zapewnia całkowite dopasowanie elementu do anatomii ramienia i to należy docenić. Zapewnia większy komfort i lepszą aerodynamikę niż tradycyjne rękawki z gumkami, które ściskają. Właściwości materiału pomagają również w regeneracji mięśni.

Używaj krótkich rękawiczek: rękawiczki kolarskie są idealne na lato, ponieważ wnętrze dłoni jest wzmocnione żelem i antypoślizgowymi strefami silikonowymi. Połączenie tych dwóch obszarów zapobiega ześlizgiwaniu się dłoni i odpowiednio chroni dłoń. Ponadto, na zewnątrz posiada obszar z tkaniną idealną do odprowadzania potu.